جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60321
  تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 15:19
  تعداد بازدید : 916

  همایش تروریسم تکفیری داعش و تهدیدات علیه صلح برگزار شد

  همایش «تروریسم تکفیری داعش و تهدیدات علیه صلح» به مناسبت 21 سپتامبر 2014 ، (31 شهریورماه 1393 ) روز جهانی صلح،به همت انجمن ایرانی روابط بین الملل در دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد.

  این همایش با حضور اساتید، دانشجویان، هنرمندان و فعالان عرصه صلح برگزار شد و ضیاء الدین صبوری دبیر انجمن روابط بین الملل، ناصر کنعانی، رییس ستاد عراق در وزارت امور خارجه، گری لوئیس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد، حسین دهشیار، استاد دانشگاه به ایراد سخن پرداختند.

  در ابتدای این همایش، گری لوئیس با زبان فارسی، شروع به خواندن بیانیه بان کیمون، دبیرکل سازمان ملل در مورد صلح جهانی و روز صلح کرد .
  «گری لوئیس» هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد با بیان اینکه بشر حق صلح دارد، گفت: هر حقی تعهدی را به همراه خود دارد و ما اگر حق صلح داریم باید به فرهنگ صلح متعهد باشیم.
  هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران افزود: ما باید بی عدالتی را از بین ببریم تا مردم مجبور نشوند که برای بی عدالتی و نابرابری و فقر از سلاح استفاده کنند.

  در ادامه ناصر کنعانی رئیس ستاد عراق وزارت خارجه با اشاره به ناامنی و آشوب ایجاد شده توسط گروهک های تروریستی در عراق گفت: کشور عراق از سال 2003 وضعیت های مختلفی را طی کرده که حمله گروهک تروریستی داعش از سه ماه پش تا کنون وضعیت عراق را به گونه ای دگرگون کرد که نگاه جامعه بین المللی به این کشور جلب شده است.

  کنعانی افزود: پدیده داعش علاوه بر تاثیر بر سرزمین عراق منجر به تاثیرات مختلفی در جهان و فرامنطقه شده است که می توان آن را از دو بعد تاریخی و تکوینی و همچنین بعد تحلیلی و ریشه ای بررسی کرد. داعش از سال 2004 توسط الزرقاوی به نام توحید و جهاد تاثیر و اعلام کرد که می خواهد به بن لادن بپیوندد و در سال 2006 هم الزرقاوی تشکیلاتی را به نام مجاهدین راه اندازی کرد که با حملات آمریکایی ها کشته شد و پس از وی ابوحمزه المهاجر رهبری بعدی داعش را بر عهده گرفت و بعد از وی ابوبکر البغدادی حکومت اسلامی عراق را در آن موقع راه اندازی کرد اما در آوریل 2012 ابوبکر البغدادی اعلام کرد که با جبهه النصره در سوریه همکاری خواهد کرد و بعد از آن بود که دولت اسلامی عراق و شام (داعش) را راه اندازی کرد.
  کنعانی تصریح کرد: به لحاظ ایدئولوژیک داعش در دسته بندی گروهک تروریستی القاعده قرار می گیرد و از سال 2013 هم در فهرست گروه های منتسب به القاعده در کنار طالبان و و بوکوحرام در سازمان ملل قرار گرفت و با حمله به عراق موضوع داعش در شورای امنیت مطرح و قطعنامه 2170 در خصوص داعش و النصره صادر شد و طبق این قطعنامه این دو گروه تروریستی محکوم و خواستار برنامه هایی برای مقابله با آنها شدند. ضمن اینکه قرار شد تحریم های اعمالی بر القاعده به دو گروه داعش و النصره تسری پیدا کند.
  رئیس ستاد عراق وزارت خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: روند تکمیل داعش و النصره نشان می دهد که این گروهک تروریستی در دسته و گروه القاعده حضور دارد و همچنین پس از خروج از جنگ در سوریه به دستور ایمن الظواهری و ورود به عراق شهرت جهانی پیدا کرد.
  کنعانی گفت: جریانات دخیل در سوریه که بر علیه رژیم سوریه کار می کردند داعش را مخل اقدامات معارضان سوری می دانستند.
  وی با اشاره به اندیشه های وجودی داعش که وابسته به ابن تیمیه افزود: تفکر انحرافی داعش تفکر جریان تندروی سلفی و متعلق به ابن تیمیه است که در طول سالیان گذشته از طرف برخی کشورهای منطقه تغذیه و پرورش شده و برای استفاده سیاسی برای اهداف خاص طرح ریزی شده است.
  وی تصریح کرد: برخی مدارس در منطقه با آموزش و ترویج افراد جمع آوری شده از سراسر دنیا با اهداف خاصی توسط دولت های منطقه به پرورش گروه های تروریستی می پردازند.
  رئیس ستاد عراق وزارت خارجه کشورمان اظهار داشت: تساهل وتسامح و تغافلی از سوی برخی نهادها و سازمان های بین المللی در خصوص داعش صورت گرفته که این تفکر در منطقه خاورمیانه رشد پیدا کند.
  کنعانی خاطرنشان کرد: داعش پس از ورود به عراق از اهداف فرامنطقه ای خود پرده برداشت که حضور در اسپانیا و مکه و مدینه بخش هایی از آن است. ضمن اینکه پروسه 3 ساله وتجربه جنگ میدانی در سوریه به کمک داعش آمد و باعث شد که صلح و امنیت روانی جهان و مردم عراق مورد تهدید قرار گیرد.

  وی به ساختار قوی و توانمند داعش اشاره و تصریح کرد: داعش به لحاظ تفکر سال ها آموزش را پشت سر خود دارد ضمن اینکه به لحاظ تفکر هم کار قوی برای تشکیلات آن صورت گرفته و با توجه به حمایت های مالی فراوان سرمایه زیادی را جمع آوری کرده است.
  کنعانی گفت: داعش نمادی از تفکر انحرافی در جغرافیای جهان اسلام و با انگیزه سیاسی خاص و با تغافل صورت گرفته از سوی نهادهای بین المللی شکل گرفته است.
  وی با اشاره به تشکیل کنفرانس بین المللی در پاریس علیه داعش افزود: در این کنفرانس داعش به عنوان تهدیدی بین المللی برای صلح عنوان شده است.
  وی اظهار داشت: سخنگوی خانواده خبرنگار آمریکایی به نام کریستوفر معتقد است که جبهه النصره به قیمت 25 هزار دلار این خبرنگار و گروگان آمریکایی را به داعش فروخته است پس داعش تفاوتی با جبهه النصره و القاعده و بوکوحرام ندارد و اگر داعش سرکوب شود و همزمان با آن از جبهه النصره در سوریه حمایت شود این امر منجر به ظهور و بروز تشکل های مخوف دیگری چون داعش خواهد شد.
  رئیس ستاد عراق وزارت خارجه کشورمان گفت: افکار عمومی جهان پس از به وجود آمدن داعش متوجه شدند که استفاده از ابزارهای سیاسی خاص می تواند منجر به تهدید صلح از سوی گروه هایی چون داعش شود.
  کنعانی با بیان اینکه مقابله با داعش نیازمند ایجاد تشکلات عریض وطویل ائتلاف بین الملل اعلام موجودیت شده در پاریس نیست، افزود: اقدامات محدود کننده و ریشه ای علیه داعش باید با عواملی مانند شناسایی، کور کردن و مدیریت ریشه های فکری تفکرات داعش و همچنین قطع منابع مالی که به نفع داعش جمع آوری می شود و خشکاندن زمینه های استمرار حیات آنها و کنترل و محدود کردن روند گسیل نیروی انسانی اعزام شده برای تشکیلات داعش و گروه های مشابه و همچنین قطع و محدودیت استفاده از تکنولوژی های ارتباطی روز دنیا برای قطع ارتباط آنها بخش هایی از اقدامات محدود کننده علیه داعش می باشد.
  رئیس ستاد عراق وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه داعش نیروی ایدئولوژیکی برابر 6 هزار نفر را دارد، گفت: نیروی انسانی حمایت کننده داعش 15 هزار نفر است که 4 هزار و 500 نفر از نیروهای داعش از شهروندان غربی است و تا زمانی که کانال ارتباطی گسیل نیروها وجود دارد مشکلات امنیتی نیز ادامه خواهد داشت.
  کنعانی افزود: متاسفانه در غرب هنوز مکانیزم برخورد قضایی با گروه های تروریستی و تکفیری شکل نگرفته است.
  وی با انتقاد از عدم حضور نماینده سوریه در اجلاس پاریس که علیه داعش برگزار شده بود، افزود: حمایت از گروه های مشابه نمی تواند منجر ریشه کنی گروه های تروریستی و تکفیری در جهان شود.
  رئیس ستاد عراق وزارت خارجه کشورمان اظهار داشت وجود اراده سیاسی توام با استفاده از مکانیزمهای نظامی می تواند داعش را از بین ببردک
  رئیس ستاد عراق وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: اگر هوشیاری بین المللی لازم وجود داشت و رفتار مسئولانه سازمان ملل صورت می گرفت و اگر برخوردهای گزینشی در سازمان ملل رخ نمی داد جامعه بین الملل بهتر می توانست سریع تر و بهتر در خصوص داعش و النصره و گروه های تروریستی و تکفیری عمل کنند و مانع از خسارت های فروان از دنیا شود
  کنعانی اظهار امیدواری کرد: اراده سیاسی صادقانه برای محدودیت برای داعش ایجاد شود
  رئیس ستاد عراق وزارت خارجه به موضع گیری جمهوری اسلامی ایران در خصوص گروهک های تروریستی و ماهیت آنها اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با درک درستی چه از ماهیت گروه های تروریستی و ریشه های فکری آنها داشته همواره از استفاده ابزاری و سیاسی از گروهک های تروریستی هشدار داده است ضمن اینکه رئیس جمهور در اجلاس عمومی سازمان ملل در سال گذشته با پیشنها مبارزه با افراطی گری و خشونت از جامعه جهانی خواسته است که برای مبارزه با خشونت وارد عمل شوند ضمن اینکه سازمان ملل و آمریکا نیز اذعان دارند که ایران شریک واقعی در امر مبارزه با تروریسم در جهان است البته ما هم امیدواریم شاهد برخورد ریشه ای و دسته ای با این گروه ها و ایجاد فضای صلح و آرامش در دنیا باشیم.

  در ادامه، انجمن ايراني روابط بين الملل از «گری لوئیس» هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد به پاس همكاري و فعاليت هاي اش با اين انجمن تجليل كرد .

  در بخشی از این مراسم امید حجت به اجرای قطعه "صلح و عشق" پرداخت که مورد توجه و استقبال حاضران قرار گرفت، سپس فیلم مستند «گیسوی آشفته زمین» ساخته مهدی یار محمدی که در مورد بمباران شیمیایی و اثرات به جای مانده از آن طی سالیان متمادی بعد از آن و سختی ها و گرفتاری های مردمی است، پخش شد.

  دكتر حسين دهشيار استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبايي نیز كه در همایش تروریسم تکفیری (داعش) و تهدیدات علیه صلح حضور داشت، گفت: منطقه خاورمیانه را منطقه ای بحران خیز معرفی کرد و این موضوع را معلول این مقوله دانست که خاورمیانه شرایطی دارد که کشورهای دیگر می توانند در آن نافذ باشند.
  وی، دلیل اصلی نزاع های موجود را سهم خواهی طرفین دانست و یادآور شد: در بازی قدرت باید سهم طرفین پرداخت شود زیرا در این صورت راه برای گفت وگو هموار می شود و این گونه است که می توان به تفاهم هر چند نسبی دست یافت و دیگر کار به جنگ و جنایت و کشت و کشتار نمی کشد.

  در پایان ضیاءالدین صبوری دبیر انجمن ایرانی روابط بین الملل با اشاره به اهداف همایش و جمع بندی نتایج و دستاوردهای ‏علمی آن، بر ضرورت بازگشت به گفت و گو به عنوان راه حلی بنیادین تأکید کرد و گفت: اصل گفت و گو الزاماً به منظور دستیابی به ‏حقیقت واحد نیست چراکه حقیقت، گذشته از آن که به تعبیر پست مدرن ها متکثر است، اگر گفت و گو برای دستیابی به حقیقت ‏واحد باشد، بیش و پیش از آن که به حقیقت برسد، به نزاع های عمیق و دامنه داری در پیرامون این مقوله منتهی خواهد شد همان ‏طور که اکنون در منطقه خاورمیانه شاهد آن هستیم که گفتمان های مختلف اسلام گرایانه در زیر لوای شعاری که باید به وحدت ‏رهنمون گردد، اما چون بدون منطق و برای قدرت و ملزومات قدرت مادی است، پر از تنش ها و تعارض ها است.‏

  وی نبود تساهل دینی و عدم توجه به حقوق بشر را دو عامل تشدید منازعه های دینی دانست و گفت: گرایش به افراط گرایی ‏در نتیجه فقدان این دو عامل، باعث آن شده است که افراط گرایان مقاصد سیاسی خود را به نام خدا و زشت ترین ‏صحنه های ضداخلاقی و وحشیانه را به نام اسلام توجیه کنند؛ در صورتی که اسلام اساساً با چنین رویکردهای مخالفت ذاتی دارد ‏و صلح محور است.‏

  دبیر همایش تروریسم تکفیری و تهدیدات علیه صلح در ادامه با اشاره به تقابل گفتمانی در منطقه خاورمیانه و تبعات ناگوار آن ‏برای انسانیت به بیان تعبیری از یک نویسنده و اندیشنمند عرب در خصوص دنیای بی سامان پرداخت و اظهار داشت: بی سامانی ‏های دنیا بیش از آن که ناشی از عوارض برخورد تمدن ها باشد، ناشی از فرسودگی تمدن های انسانی بویژه دو مجموعه تمدنی ‏غرب و عرب-مسلمان است که کرامت انسانی در یک بن بست تاریخی قرار گرفته است.‏

  دبیر انجمن ایرانی روابط بین الملل سپس برون رفت از این بن بست را در گرو وجود گفت و گو و لوازم آن از جمله رواداری ‏دانست و گفت: زمانی در همین عراق و بخصوص شهر بغداد که اکنون صحنه تعارض های خونین شده، در حضور خلیفه ‏عباسی در قرن دهم میلادی مجادله ها و مباحثه های علمی جدی در خصوص ماهیت قرآن مطرح می شد یا آن شاعر پرآوازه ‏عرب که در قرن نهم فاصله بین بغداد تا حجاز را با ادعای پیامبری و نبوت می پیمود و مردم اگرچه ادعایش را تمسخر می کردند، ولی ذوق و ‏قریحه شعری اش را می ستودند. اما آیا در این روزگار چنین چیزی اصلاً قابل تصور است؟

  وی در پایان به تاثیر هنر و زبان تصویر در خصوص بیان زشتی ها و پلیدی ها و به تأمل واداشتن مردم در خصوص تبعات و ‏عواقب فقدان گفت و گو پرداخت و گفت: تا پیش از ساخت و نمایش همین فیل مستندی که امروز در این همایش به نمایش در آمد، ‏هیچ کسی از حجم و عمق رنج مردم منطقه زرده و دالاهو خبر نداشت اما امروزه برای نخستین بار قرار است مراسم یادبود بین ‏المللی برای آنان برگزار شود.‏
  گفتنی است در پایان این همایش شعرخوانی و دکلمه شعر توسط سنیتا علیزاده هنرمند جوان افغان اجرا و مورد استقبال و تشویق حاضران قرار گرفت.
  منبع خبر

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624138
اکنون :
72