جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60538
  تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 15:13
  تعداد بازدید : 901

  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی یک تهران در گفت‌و‌گوی تفصیلی با میزان:

  رفع ابهامات در قانون آئین دادرسی کیفری جدید/ روند بررسی پرونده های کیفری مطلوب تر می شود

  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی ۱ تهران گفت: قانون آئین دادرسی کیفری جدید ابهامات را رفع کرده به سوالات پاسخ داده و درباره آنها تعیین تکلیف کرده است.

  حمید دلیر در گفت و گو با  میزان اظهار کرد: قانون آئین دادرسی جدید نسبت به قانون فعلی، قانون پیشرفته تر و کامل تری است که تکامل و پیشرفت آن از چند جهت باید مورد توجه قرار گیرد.
  وی افزود: بسیاری از اصولی که مربوط به تضمین آئین دادرسی بوده عادلانه بوده و در قانون جدید برای اولین بار این موضوع پیش بینی شده است.
  دلیر خاطر نشان کرد: در مواد اولیه این قانون اصل قانونی بودن دادرسی، استقلال مراجع قضایی، رسیدگی به جرم در مدت معقول، اصل برائت، حق متهم درباره آگاهی از اتهام و حق دسترسی به وکیل و حقوقی که متهم و بزه دیده و شاهد را دارند، وجود دارد.
  وی ادامه داد: تضمیناتی که در قانون حفظ حقوق شهروندی مصوبه ۸۳ است در فصل اول این قانون برای اولین بار به صراحت تعیین شده و این رویداد در قانون جدید مثبت ارزیابی می شود. 
  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی یک تهران تصریح کرد: قانون آئین دادرسی کیفری فعلی دارای مشکلات متعددی است که این مشکلات از چند جهت قابل توجه و بررسی است.
  وی با اشاره به اینکه تشتت و پراکندگی قوانین مختلف در قانون آئین دادرسی فعلی وجود دارد، گفت: قوانین آئین دادرسی کیفری ۱۲۹۰ تا قانون آئین دادرسی کیفری ۷۸، قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب و برخی قوانین متفرقه دیگر مانند تشکیل قانون کیفری ۱ و ۲ سال ۶۸، از جمله تشکیل دادگاه ها و دادگاه های کیفری سال ۶۸ یکی از عمده ترین مشکلات آئین دادرسی فعلی است.
  دلیر اذعان کرد: قانون تجدید نظر آراء، آئین دادرسی ۷۸ تجدید نظر آرای دادگاه ها و قوانین متفرقه که دارای پراکندگی بوده و برای هر مورد و پروند ها باید به سراغی یک قانون می رفتیم که این خود یک مشکل بود و همچنین موضوع ناسخ و منسوخ ها مشکل ساز بود. 

  قانون آئین دادرسی کیفری جدید گامی موثر در روند پرونده ها است

  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی یک تهران گفت: در آئین دادرسی کیفری جدید چون همه مقررات را ادغام کرده و همه را به صورت کلی و به عنوان یک قانون در اختیار یک قاضی قرار می دهد از این جهت یک گام موثر در پیشرفت بوده و مثبت ارزیابی می شود.
  وی خاطر نشان کرد: به جز موضوع دادگاه ویژه روحانیت که خارج از شمول مراجع قضایی معمولی هستند و با دستور و مجوز مقام معظم رهبری به عنوان ولی فقیه بوده و جایگاه خاص خود را دارند، در دادگاه های نظامی نسبت به سیستم محاکم عمومی دچار تعدد و اختلاف رسیدگی هستیم، سیستم آئین دادرسی کاملا متفاوت است.
  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی یک تهران افزود: در دادگاه های کیفری استان در حال حاضر به جرائم سنگین با ۵ قاضی رسیدگی می شود، اما مشابه همان جرم در دادگاه انقلاب، مواد مخدر و دادگاه نظامی یک، با یک قاضی رسیدگی می شود و اختلاف آئین دادرسی در فصل های قضایی مورد توجه و تاکید مقام معظم رهبری برای یکسان کردن آئین های دادرسی است. 

  جلوگیری از تعدد آئین های دادرسی  

  وی با بیان اینکه در قانون جدید از تعدد آئین های دادرسی رهایی یافته و به سمت وحدت آئین دادرسی می رویم، خاطر نشان کرد: در یک کشور نباید درقوانین و همچنین قانون آئین دادرسی رویه مختلف ومتعدد وجود داشته باشد که این مساله قابل پذیرش نیست و یکی از نواقص به شمار می رود.
  دلیر با اشاره به اینکه قانون جدید مشکل تعدد و پراکندگی را رفع می کند، افزود: نسخ ماده ۳۲ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر در مورد قطعی بودن آن، یکی از معضلات در سیستم قضایی بوده چرا که در قانون مبارزه با مواد مخدر آرای مربوط به این بخش، قطعی بودند و با توجه به ماده ۳۲ قانون مبارزه با مواد مخدر آراء مواد مخدر قطعی بود.
  وی ادامه داد: با توجه به سنگینی مجازات ها در مواد مخدر، این موضوع یکی از ایرادات جدی به نظام حقوقی و قضایی بود که قابل تجدید نظر نیز نبودند.
  دلیر افزود: تنها موردی که قابل رسیدگی و تجدید نظر در نزد دیوان عالی کشور قرار داشت، موارد اعدام بود که موارد خاصی به شمار می رفت.
  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی یک تهران در ادامه این مطلب گفت: مرجع رسیدگی در زمینه اعدام ها در حوزه مواد مخدر، عمدتا دادستان است که مرجع تجدید نظرقرار گرفتن دادستان یکی از معایب قانون فعلی آئین دادرسی کیفری بود.
  وی خاطر نشان کرد: در ماده ۵۷۰ قانون آئین دادرسی کیفری جدید بسیاری از موادی که نقض شده از جمله ماده ۳۲ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر، مورد توجه قرار گرفته است.
  یکسان سازی قوانین از محاسن قانون جدید آئین دادرسی است
  دلیر با بیان اینکه یکسان سازی قوانین از محاسن قانون جدید آئین دادرسی است، گفت: در قوانین مواد مخدر به سمت یکسان سازی آئین دادرسی رفتیم و این یکی از محاسن قانون جدید است. 

  در قانون جدید به ابهامات پاسخ داده شده است

  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی یک تهران با اشاره به اینکه در قانون جدید به ابهامات پاسخ داده شده است، خاطر نشان کرد: در قانون جدید، بسیاری از ابهاماتی که در مقررات وجود داشت پاسخ داده شده و ابهامات رفع شده است.
  وی ادامه داد: بسیاری از موارد که در مورد آن ها شبهه وجود داشت در قانون آئین دادرسی کیفری جدید رفع ابهام شد و در نتیجه این مشکل نیز رفع شده است.
  دلیر با بیان اینکه اختیارات جدید در این قانون آئین دادرسی کیفری پیش بینی شده است، اضافه کرد: موضوع میانجیگری، صلح و سازش، قرار تعقیب نظام مند شده و بایگانی کردن پرونده ها ازاختیاراتی است که برای دادستان پیش بینی شده است و از پیشرفت های قانون جدید به شمار می رود. 

  سالانه ۱۰۰ هزار پرونده کلاهبرداری در دستگاه قضا وجود دارد

  وی تاکید کرد: در سال حدود ۱۰۰ هزار پرونده کلاهبرداری وجود دارد که با ورود به دیوان عالی کشور قطعا با حجم بسیاری از پرونده ها مواجه می شود و همچنین آراء مواد مخدر هم قابل تجدید نظر خواهند شد.
  رئیس شعبه ۵ دادگاه نظامی یک تهران در پایان گفت: قانون آئین دادرسی کیفری در مقایسه با قانون مجازات اسلامی که در سال ۹۲ تصویب شد، ایرادات کمتری دارد و با اصلاحاتی که قوه قضائیه انجام می دهد شاهد روند و وضعیت بهتر و مطلوب تری در زمینه پرونده های کیفری خواهیم بود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624138
اکنون :
84