جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60540
  تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 15:27
  تعداد بازدید : 702

  معاون آموزش و تحقیقات دادگستری کل در گفت‌وگو با «حمایت» مطرح کرد

  لزوم ارتقای وضعیت آموزش قضایی در استان کرمان

  معاون آموزش و تحقیقات دادگستری کل استان کرمان گفت: کار قضاوت با صداقت در رفتار، صراحت در گفتار، تحمل و بردباری، شجاعت، مسئولیت پذیری و امانت داری، پیوندهای عمیقی دارد.

  مسعود امیرمیجانی در گفت وگو با «حمایت» افزود: وجود چنین خصایصی در قاضی موجب می شود که اعتماد مردم به قضات هر چه بیشتر جلب شده و آحاد جامعه، قاضی را معتمدی واقعی و امین بدانند . وی تاکید کرد: به همین دلیل، قاضی باید در خصوصیات فردی و در رفتار اجتماعی خود به گونه ای باشد که محدودیت ها را بر خود هموار کرده و از اموری که به کار و شخصیت وی خدشه وارد می کند، دوری کند. وی خاطرنشان کرد: دشواری فعالیت در دستگاه قضایی در حوزه فردی، حفظ و استمرار پایبندی قاضی به اموری است که از آنها به عنوان صفات اخلاقی لازم برای قاضی و به تعبیری به ادب قاضی و رعایت شئون قضایی اطلاق می شود. وی با تاکید بر اینکه قاضی باید در کار خود اخلاق شایسته داشته باشد، ادامه داد: مهمترین شاخص در قضاوت، تبعیت نکردن از هوای نفس است زیرا هوای نفس، موجب می شود که امیال نفسانی از درون و نهاد آدمی رخنه کرده و مسیر را به انحراف بکشاند.عضو شورای معاونین دادگستری کل استان کرمان همچنین اظهار کرد: در صورتی که شهرت طلبی، طمع و دنیاپرستی، خودخواهی و تکبر مجال بروز و ظهور پیدا کنند، مقابله با آنها دشوار خواهد بود. امیر میجانی با اشاره به اینکه موارد مرتبط با زر، زور و تزویر از دیگر عوامل پیروی انسان از هوای نفس به شمار می روند، گفت: لازمه کار در دستگاه قضایی، دوری جستن از نواهی و عواملی است که به صورت آشکار و پنهان افراد را تحت تاثیر نامطلوب قرار می دهند و در این رابطه باید به صورت مستمر مراقبت کرد. 

  اجرای عدالت، مهمترین رسالت دستگاه قضایی
  وی مهمترین ماموریت و رسالت دستگاه قضایی را اجرای عدالت و فصل خصومت ذکر کرد و افزود: دستگاه قضایی با اجرای عدالت بدون توجه به قدرت قدرتمندان و سایر مسایل، به عنوان تکیه گاه و مأمن ضعفا در برابر اغنیا و قدرتمندان باید باشد. وی در ادامه، با اشاره به جایگاه معاونت آموزش و تحقیقات دادگستری استان کرمان در کشور ، تصریح کرد: هر چند که کاستی های زیادی در این عرصه وجود دارد اما جایگاه آموزش و تحقیقات در دادگستری استان کرمان در حد متوسط کشوری است که تلاش براین است تا روز به روز این جایگاه ارتقای بیشتری یابد. معاون آموزش و تحقیقات دادگستری کل استان کرمان در ادامه سخنانش به فعالیت های انجام شده این معاونت در سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: در حوزه آموزشی قضات در سال گذشته 8 دوره آموزشی به میزان 4 هزار و 464 نفر- ساعت، برگزاری جلسه نشست های قضایی به صورت هفتگی، اعزام 48 قاضی به دوره های آموزشی تخصص در تهران و اعلام وضعیت آموزشی تعدادی از قضات استان به کمیسیون نقل و انتقالات انجام شده است. وی ادامه داد: اعزام 12 نفر از قضات استان کرمان برای برگزاری مصاحبه علمی ، معرفی 23 کارآموز قضایی به واحدهای مختلف قضایی، تشکیل 33 فقره پرونده آموزشی و تکمیل 260 فقره پرونده آموزشی قضات و پیگیری 17 طرح پایان نامه پودمان های آموزشی 17 تن از قضات برای بررسی و تایید نهایی در کمیته معادل سازی کارهای تحقیقاتی قوه قضاییه از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته بوده است. وی گفت: ارسال 11 فقره پایان نامه تکمیلی به کمیته معادل سازی کارهای تحقیقاتی قوه قضاییه و برگزاری جلسه دفاع آموزش های پودمانی 6 تن از قضات و دریافت گواهینامه اعطای مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر برای آنان از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه امور قضایی بوده است. امیر میجانی عنوان کرد: در حوزه آموزش اداری نیز 18 دوره آموزشی بدو خدمت و ضمن خدمت در قالب 33 هزار و 502 نفر ساعت آموزش انجام شده است.
  وی همچنین بیان کرد: توزیع کارنامه های دوره های اداری سال 91 کارمندان، معرفی تعدادی از کارکنان برای حضور در دوره های آموزش شغلی بدو خدمت و ضمن خدمت به سایر موسسه های آموزشی استان کرمان، تدوین منابع آموزشی برای دوره های آموزشی و درج در بخش مدیریت آموزش مجازی سیستم پورتال دادگستری، تشکیل 32 فقره پرونده آموزشی و تکمیل 820 فقره پرونده آموزشی کارمندان از دیگر اقدامات انجام شده در بخش امور آموزشی اداری بوده است.
  وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته 24 هزار و 640 نفر ساعت دوره آموزشی مقدماتی رایانه نیز برگزار شده است.وی با اشاره به برگزاری 8 دوره آموزشی به میزان 178 هزار و 902 نفر ساعت آموزش برای اعضا و مسئولان دبیرخانه های شوراهای حل اختلاف استان کرمان با همکاری معاونت امور شوراها یادآور شد: تکمیل پرونده آموزشی 860 نفر از اعضای شوراهای حل اختلاف و صدور 730 برگ کارنامه دوره های آموزشی شوراهای حل اختلاف نیز در سال گذشته انجام شده است. 

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624138
اکنون :
62