جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60553
  تاریخ انتشار : 10 مهر 1393 11:49
  تعداد بازدید : 452

  رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور خبر داد:

  قول مساعد دولت برای رفع مشکل بودجه سازمان زندان ها/ اجرای طرح دستبندها و پابندهای الکترونیکی در نیمه دوم سال جاری

  رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: دولت قول مساعد داده که در فرصت زمانی کوتاه، مشکلات مربوط به بودجه سازمان زندان ها مرتفع شود.

  "اصغر جهانگیر" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به جلسه با اعضای هیات دولت پیرامون تخصیص بودجه به سازمان زندان ها اظهارداشت: در این جلسه مشکلات سازمان زندان ها به صورت مبسوط مطرح شد و اعضای هیات دولت، اقدامات مهمی مبنی بر تعیین کارگروه ها هم در حوزه عمرانی و هزینه ای و هم در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفت.

  رئیس سازمان زندان ها ادامه داد: مسئولیت کارگروه اول یعنی کارگروه عمرانی و هزینه ای را معاون اول رئیس جمهور و مسئولیت کارگروه دوم یعنی بهداشت و درمان را وزیر بهداشت مستقیما به عهده گرفتند و طی جلساتی که با آن ها داشتیم، تصمیماتی پیرامون بهبود وضع زندان ها گرفته شد. 

  وی با اشاره به اینکه دولت قول داده بودجه تصویب شده سال ۹۳ را به طور تمام و کمال به سازمان زندان ها اختصاص دهد، گفت: متاسفانه در دو حوزه هزینه ای و عمرانی دولت با توجه به کسری بودجه، هر سال نمی توانست به طور کامل بودجه سازمان زندان ها را تخصیص دهد، اما در این جلسه نوبخت قول مساعد داد که بودجه سال ۹۳ به طور کامل اختصاص پیدا کند.
  جهانگیر ادامه داد: همچنین معاون اول رئیس جمهور به ما اطمینان داد پروژه های عمرانی که به خاطر کمبود اعتبار معوق مانده، پیگیری و اعتبار لازم را دریافت کند. 
  رئیس سازمان زندان ها در ادامه به آخرین وضعیت دستبند ها و پابندهای الکترونیکی هم اشاره کرد و افزود: برای تهیه این ابزار بودجه ای پیش بینی نشده بود و ما در فرآیند راه اندازی این ابزار ها نیازمند تامین بودجه بودیم که در ابتدا از امکانات قوه قضائیه استفاده کردیم. 

  وی تصریح کرد: اجرای این طرح مستلزم یک اعتبار ویژه و خاص است که در جلسه ای که با هیات دولت داشتیم به این نکته نیز اشاره کردیم که تصمیم بر این شد دولت اعتبار این طرح را نیز تامین کند. 

  جهانگیر با تاکید بر اینکه هدف ما از اجرای این طرح کاهش جمعیت کیفری است، ادامه داد: هرچه جمعیت کیفری کاهش یابد، بحث اصلاح و تربیت، آموزش، بهداشت و درمان افزایش می یاب.
  وی تصریح کرد: به هرحال در زندان ها وقتی جمعیت از حد استاندارد بالا تر می رود، به لحاظ محدودیت در منابع و فضا خدمات کاهش هم پیدا می کند.

  جهانگیر در تشریح این موضوع گفت: افرادی که به لحاظ جرائم غیرعمد گرفتار شدند، می توانند در عین تحمل مجازات در کنار خانواده هایشان نیز باشند تا آن ها نیز کمتر آسیب ببینند و این اقدام به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی به نفع خود مجرم و خانواده اش خواهد بود. 

  وی اضافه کرد: این پابند ها به صورت آزمایشی در برخی استان ها به کار گرفته شده و در مرحله آزمایش ایراداتی جزئی داشت که از سازندگان آن خواستیم این ایرادات را رفع کنند، اما بحث اصلی در این زمینه تخصیص اعتبار است،
  جهانگیر ادامه داد: طبق قانون باید ۴۰ هزار نفر به وسیله این ابزار از زندان ها خارج شده و مجازات جایگزین حبس برای آنها در نظر گرفته شود.
  رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور ابراز امیدواری کرد با رفع اشکالات پابندهای الکترونیک شاهد آن باشیم که در نیمه دوم امسال بخشی از وظیفه ای که قانون به عهده ما گذاشته یعنی کاهش 40هزار نفر از جمعیت زندان ها را اجرایی کنیم.  


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624138
اکنون :
64