جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60669
  تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 13:21
  تعداد بازدید : 442

  قاضی آمریکایی:

  فیلم تغذیه اجباری زندانیان گوآنتانامو باید منتشر شود

  یکی از قضات فدرال آمریکا دستور داد تا ویدیوهای مقامات آمریکایی در هنگام غذا خوراندن اجباری به زندانیان گوآنتانامو در کوبا باید به طور عمومی منتشر شود و گفت: بیشتر از این نمی توان این تصاویر را محرمانه نگه داشت.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشا تودی، گلادیس کسلر، قاضی دادگاه منطقه ای آمریکا گفت: دولت واشنگتن باید 28 فیلم ویدیوی از ابو وائل دیاب، یکی از زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زده و برخلاف خواسته اش از سلول خود خارجش کرده اند و از طریق لوله ای که از راه بینی وارد معده او می شود به او غذا خورانده اند، منتشر کند.

  این در حالی است که به منظور حفاظت از هویت افرادی که این اقدامات را انجام داده اند، این نوارها باید پیش از انتشار مورد تغییراتی قرار بگیرند. به طور مثال چهره و اسامی این نیروهای که بر روی یونیفرم های آن ها نوشته شده، تار خواهد شد و دیگر تغییرات و اصلاحات برای نامشخص کردن صدای این افراد اعمال خواهد شد.

  این حکم یک روز پس از آن صادر شد که قاضی کسلر درخواست دولت آمریکا مبنی بر اجتناب از دسترسی عموم به جلسه قریب الوقوع در مورد غذا خوراندن اجباری به زندانیانی که دست به اعتصاب غذا می زنند، رد کرد.

  جان اسنبرگ، وکیل ابو وائل دیاب گفت: ما از این تصمیم بسیار راضی و خوشحال هستیم چرا که این مسئله مردم آمریکا را قادر می سازد تا با چشم های خودشان شاهد بدرفتاری هایی باشند که علیه زندانیانی که به صورت صلح آمیز دست به اعتصاب غذا زده اند، اعمال می شود. گمان می کنم زمانی که حقیقت آشکار شود این اقدامات وحشتناک پایان خواهند یافت.

  با این حال انتظار می رود که دولت آمریکا نسبت به این حکم درخواست تجدیدنظر دهد اما باز هم این حکم پیروزی چشمگیری برای دیاب و وکلایش خواهد بود. دیاب از این دادگاه خواسته بود تا ارتش را از خروج وی از سلولش و همچنین غذا خوراندن اجباری به وی منع کند؛ اقدامی که این زندانی آن را یک نوع شکنجه می داند. دولت آمریکا به شدت مقایسه این اقدام با شکنجه را رد کرده و گفت: غذا خوراندن اجباری به زندانیان برای جلوگیری از مردن آن ها از سوء تغذیه لازم است.

  دولت آمریکا اعلام کرد، انتشار این تصاویر که محرمانه هستند، به صورت بالقوه به زندانیان اجازه می دهند تا اقدامات مقابله ای را علیه خروج اجباری از سلول انجام دهند. در همین حال قاضی کسلر این اظهارات دولت را مبهم، فرضی و غیر قابل قبول خواند.

  قاضی کسلر گفت: این مساله که اطلاعات مربوط به زندان گوآنتانامو محرمانه هستند دلیل نمی شود که دادگاه ها حق نداشته باشند در مواقع ضروری این اطلاعات را منتشر کنند.

  در همین حال قاضی کسلر روز پنج شنبه درخواست دولت آمریکا برای برگزاری جلسه غیرعلنی در مورد پرونده دیاب را رد کرده و گفت: این درخواست دولت به شدت مشکل آفرین و غیر قابل قبول است.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624138
اکنون :
21