جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60682
  تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 13:46
  تعداد بازدید : 513

  دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در گفت‌وگو با «حمایت»:

  اعمال قاطع قانون نقشی مهم در برقراری امنیت دارد

  دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه بیش از 74 درصد از سارقان دستگیر شده طی ماه های اخیر در این استان بیکار بوده اند، به مسئولان نسبت به برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال جوانان هشدار داد.

  مجتبی ملکی در گفت وگو با «حمایت» افزود: با توجه به وجود مشکلات اقتصادی و تورم در کشور و به دنبال آن بیکاری افراد متاسفانه جرم سرقت در اکثر استان ها در رأس جرایم قرار دارد. در این میان جرم سرقت در استان کرمانشاه طی 6 ماهه نخست امسال حدود کمتر از 5 درصد در مقایسه با همین مدت زمان در سال 92 کاهش یافته است. این در حالی است که اکثر سرقت های وقوع یافته از سوی جوانان با میزان درآمد پایین و شغل نامناسب رخ داده است. وی تاکید کرد: وقتی جوان از لحاظ روحی و روانی تحت تاثیر مسایل و مشکلات اقتصادی باشد شرایط به خطا رفتن او بیشتر می شود از این رو، اشتغال زایی برای بهینه سازی اوقات جوانان به بهترین شکل ممکن ضروری است. 

  امنیت مرزها برقرار است
  وی در بخشی دیگر از این گفت وگو به بررسی وضع امنیت در این استان نیز پرداخت و گفت: از آنجایی که این استان 350 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و همچنین با وجود اتفاقات کشور عراق، گروه داعش و گروهک پژاک اما با تمهیدهای اندیشیده شده در مرزها، امنیت برقرار است. این مقام قضایی استان کرمانشاه در خصوص چگونگی امنیت داخلی در استان نیز تصریح کرد: ستاد جرایم خاص به این موضوع می پردازد و جلسه های آن بنا به تاکید رییس قوه قضاییه به صورت مرتب برگزار می شود تا امنیت در بهترین حالت ممکن برقرار شود. 

  اهمیت مدیریت ضابطان قضایی
  ملکی همچنین با بیان اینکه 55 درصد از جمعیت استان در مرکز آن متمرکز است، خاطرنشان کرد: از این رو، بیش از 70 درصد پرونده های تشکیلی در محاکم قضایی در مرکز وجود دارد. در این راستا راهکارهای مختلفی با حفظ استقلال کامل قضایی با تمامی بخش های مرتبط برای ساماندهی پرونده ها اجرا می شود. مدیریت ضابطان از سوی دادستانی، ارایه برنامه های آموزشی و فعال سازی آنها برای پیشروی بهتر امور انجام شده است. وی ادامه داد: ماموریت هایی که پلیس برای مواد مخدر و سایر جرایم خاص و مهم مانند قتل، تجاوز به عنف، کلاهبرداری و ... انجام می دهد هم با پیگیری ضابطان قضایی دنبال می شود. 

  تعامل دستگاه قضایی با نهادهای مختلف
  دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در ادامه این گفت‎وگو با اشاره به تعامل خوبی که میان این دستگاه قضایی با نهادهای مختلف وجود دارد، تصریح کرد: به منظور تسریع و دقت در رسیدگی به پرونده ها همکاری مطلوبی میان ماموران امنیتی، انتظامی و سایر نهادهای اطلاعاتی برقرار شده است. در این میان شعبه ویژه ای نیز به صورت اختصاصی برای جرایم خاص راه اندازی شده تا روند رسیدگی به این گروه از پرونده‎ها با رویکرد بهتری انجام شود. وی با بیان اینکه چگونگی اجرای احکام نیز در ایجاد امنیت نقش بسزایی دارد، اظهار کرد: با توجه به اهمیت این موضوع در این مرجع قضایی احکام پرونده های مواد مخدر و خاص با سرعت بیشتری دنبال می شود. 

  اقدام های قضایی با هدف پیشگیری از وقوع جرم
  ملکی در بخش دیگری از سخنان خود ورود به مباحث پیشگیری از وقوع جرم را بسیار مهم در کنترل جرایم و آگاه سازی مردم دانست و گفت: با این هدف فعالیت های خوبی با سایر سازمان ها و اقدام های قضایی مطلوبی نیز انجام شده به طوری که در سال 92 کاهش 40 درصدی را در تعداد پرونده های قتل عمد شاهد بودیم که این موضوع ناشی از فعالیت شعب ویژه جرایم مهم است. وی اعمال قاطع قانون و اجرای عدالت را عوامل مهمی در برقراری امنیت در سطح استان عنوان کرد و افزود: همچنین رسیدگی و پیگیری خوب در اجرای احکام در پیشگیری کیفری نقشی موثر داشته است. این مقام مسئول در ادامه سخنانش جرایم مرتبط با مواد مخدر را به عنوان موضوعی مهم و در دستور کار این نهاد بیان و تصریح کرد: پرونده این دسته از جرایم هم به صورت اختصاصی و فوق العاده در دادسراها و دادگاه های انقلاب استان مورد رسیدگی قرار می گیرد و هم اکنون پرونده ای در حیطه کلان و مواد مخدر در محاکم قضایی استان وجود ندارد که تمامی مراحل را طی کرده اما به مرحله اجرا نرسیده باشد. ملکی یادآور شد: برخوردهای قاطع و به موقع موجب می شود تا رویه اداری پرونده ها به شکلی قابل قبول دنبال و رسیدگی شود. 

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624138
اکنون :
51